Pomůcky pro výcvik

Už od svého založení v roce 2001 propagují Pomocné tlapky® myšlenku mezinárodní spolupráce na poli výcviku asistenčních psů a také dodržování co možná nejvyšších kvalitativních standardů. Na této stránce bychom se s Vámi chtěli podělit o jeden z našich úspěchů v tomto směru.

Kvalita a také etika výcviku se zakládá na upřímné snaze o to nejlepší a to i když musíme změnit zaběhlé zvyklosti. Jedním z velkých úkolů v tomto směru je získání a používání výcvikových pomůcek, které jsou účinné, ale zárověň šetrné vůči psům a praktické pro nás a naše klienty.

Měli jsme proto velkou radost, když jsme se během mezinárodní konference v Belgii setkali s panem Dr. Rogerem Mugfordem, vynálezcem (dá-li se to tak říci) psích ohlávek Halti, které už nějakou dobu úspěšně používáme. Ohlávky Halti brilantně řeší problém přílišného stahování krku u temperamentních nebo problémových psů, kteří "táhnou" za vodítko. Mnozí majitelé takových psů řeší situaci ostnatým obojkem, nejeden pes přišel přílišným stažením krku o hlasivky. Toto se samozřejmě týká problematických psů, bojových plemen apod.

Nicméně ohlávka je příjemnějším a bezpečnějším řešením pro jakéhokoli psa - i toho nejmenšího domácího mazlíčka. Pro naše účely jí používáme ve výcvikové fázi a potom zejména u našich dětských klientů nebo lidí se slabším úchopem. Při použití ohlávky stačí skutečně jemné zatahání, aby pes zaregistroval Váš povel, změnu směru chůze apod. Ohlávky Halti jsou také ideální pro snadné a bezpečné vedení psa vedle dětského kočárku - nebo, jako u nás, podél invalidního vozíku.

Dr. Mugford v roce 1979 založil The Animal Behaviour Centre (Centrum výchovy zvířat), které se specializuje na řešení problémového nebo i životu nebezpečného chování zvířat. Od svého založení se centrum zabývalo vývojem nových technik a pomůcek pro výcvik a kontrolu domácích zvířat. Klienti a jejich problematičtí psi jsou dokonalou testovací laboratoří pro často i bizarně vypadající produkty a koncepty. Například poněkud podivně vypadající, ale výborně fungující, ohlávky Halti se zrodily díky kombinaci okolností - bolavých zad Dr. Mugforda a jednoho obzvlášť agresivního Irského vlkodava jménem Ben.

V roce 1984 proto vznikla společnost pro marketing širokého spektra nových nápadů pro výcvik a výcvikových pomůcek, které mohou opravdu změnit životy lidí a jejich domácích mazlíčků. Všechny produkty jsou testovány v praxi The Animal Behaviour Centre a následně distribuovány společností The Company of Animals (odkaz je na jejich anglické stránky).

U nás si můžete ohlávky Halti koupit na dobírku v internetovém obchodě Baron. Stojí s ohledem na velikost kolem 500,- Kč a tato investice se Vám určitě vyplatí. Prodej psích ohlávek Halti - Baron.cz (Sekce "Obojky")

Dr. Mugfordovi bychom chtěli poděkovat za dar výcvikových pomůcek v hodnotě 6.000,- Kč. Jeho štědrosti, práce a nápadů si velice vážíme.