Veterinární péče o asistenční psy

Na tomto místě bychom rádi poděkovali těm, kteří se tak ochotně a odborně starají o zdraví našich pejsků. Již od svých počátků spolupracují Pomocné tlapky® s veterinární klinikou Vedilab v Plzni. Právě tým této kliniky nám pomáhá pečovat o naše pejsky skutečně profesionálně. Ne nadarmo jim proto říkáme "naši dvorní veterináři" - jejich nasazení a připravenost pomoci kdykoli je třeba si nesmírně vážíme.

interiér čekárny s možností nákupu krmiv a doplňkůVeterinární klinika Vedilab působí jako ústřední pracoviště pro zdravotní péči o asistenční psy vychovávané společností Pomocné tlapky®, a to během výcviku i po předání novému majiteli. Je samozřejmě i klinikou pro běžná domácí zvířátka a proto se na ni můžete obrátit i se svým pejskem, pokud jste z Plzeňska.

Na klinice pracuje 6 veterinárních lékařů a 5 asistentek. Všichni lékaři kliniky se střídají v běžném ambulantním provozu. Každý z lékařů se pak blíže specializuje na určitý obor, aby se pokrylo celé spektrum problémů zvířecích pacientů. Mnoho závažných případů vyžaduje týmový přístup a více odborných pohledů.

Veterinární péče o naše pejsky začíná už dlouho před jejich narozením a to péčí o jejich rodiče - chovné psy a fenky. Následně pak klinika Vedilab dohlíží na správný průběh březosti a zasahuje v případě problémového porodu. Odčervování a očkování štěňátek je samozřejmostí, ale pro nás je velmi důležitý pocit, že se máme na koho obrátit v případě jakýchkoli zdravotních problémů matky nebo štěňátek a víme, že díky spolupráci několika lékařů-specialistů v rámci týmu najdeme to nejlepší možné řešení.

technické vybavení veterinární klinikyNaši psi jdou do výcviku kolem roku stáří a v té době je čekají mnohé testy. Kromě vhodných povahových vlastností se rovněž podrobně posuzuje jejich zdravotní stav. Všichni psi mají před započetím výcviku provedeno vyšetření krve, moči, srdce a RTG posouzení kyčlí. Při negativním nálezu (to jest - když je vše v naprostém pořádku) jsou následně zvířata obou pohlaví kastrována. Kastrace je nutná, aby nemohlo být jejich využití jakožto pomocníků narušováno nechtěnou nebo cílenou plemenitbou a nežádoucím pohlavním chováním asistenčních psů.

Po ukončení výcviku a veřejné zkoušce psa se provádí výstupní zdravotní kontrola s písemným záznamem. O psech se od začátku výcviku vede podrobná zdravotní evidence a to jak ze strany kliniky tak ze strany chovatelů, adoptivní rodiny (v období předvýchovy) i cvičitelů. Pečlivé záznamy o zdravotním stavu následně vyžadujeme i od našich klientů.

MVDr. Pavel Mužík při přednášceTím ale naše spolupráce v Vedilabem nekončí. Veterinární lékaři z týmu Vedilabu k nám pravidelně jezdí přednášet při canisterapeutických akcích. Tyto besedy se často protáhnou, protože málokterý majitel psa dostane příležitost si v klidu popovídat s veterinářem, zeptat se na dotazy, které samozřejmě zajímají i ostatní účastníky. Na obrázku vlevo je MVDr. Pavel Mužík právě během takovéto besedy.

Zdraví našich psů je pro nás prioritou. Kromě toho, že tak jako každý majitel psa chceme, aby našim miláčkům bylo dobře, je tu v případě asistenčních psů obrovská zodpovědnost vůči klientům i sponzorům. Pro klienta by bylo zhoršení zdravotního stavu psa nebo nějaká dlouhodobá nemoc devastující.

Stejnětak nedokončení výcviku nebo předčasné ukončení kariéry asistenčního psa kvůli nemoci, která se dá předem zjistit, by bylo mrháním dary našich sponzorů. Společně s profesionálním týmem kliniky Vedilab se proto snažíme předejít jakýmkoli problémům, důkladně psy otestovat proti "skrytým vadám", které by mohly zkomplikovat výcvik nebo budoucí kariéru psa. Součástí procesu předávání psa klientům je potom instrukáž týkající se vhodné výživy pro psa, péče o něj, preventivní veterinární péče i rozpoznávání příznaků chorob.

Zdraví našich psů je tedy prioritou v rámci celého procesu - od výběru zdravých rodičů štěněte, přes péči v době výchovy a výcviku po následnou péči v době, kdy je pejsek předán klientovi. Bez našich "dvorních veterinářů" si zajištění takto kvalitní péče prostě nedokážeme představit. Mockrát děkujeme!