Jak získat asistenčního psa?

Přemýšlíte, že byste chtěli asistenčního psa? To dobrou zprávou je, že jej od nás obdržíte zcela zdarma. Tou méně příznivou je, že pro to také budete muset něco udělat. V tomto článku Vám celý proces přiblížíme a doufáme, že Vám dodáme odvahu se vydat za svým snem.

1. Pročtěte si veškeré informace na našem webu

O tom, co vy jako klient musíte následně splnit, aby Vám byl pes přidělěn mluví zcela jasně statut Pomocných tlapek o.p.s., takže jsme připravili výňatky ze statutu, které byste si měli pročíst.

Kromě toho jsme pro Vás připravili mnoho článků a navíc v sekci "Naši psi a klienti" najdete profily jednotlivých klientů, kteří nám často posílají dopisy a postřehy o svém životě s asistenčním psem.

Získání asistenčního psa je velkým krokem a pozitivní změnou životního stylu, ale také zodpovědností. Pokud i po přečtení dostupných informací váháte, doporučujeme kontaktovat naši paní ředitelku, která Vám poskytne doplňující informace.

2. Nechte si poslat žádost

Pokud už víte, že asistenčnícho psa chcete, prostřednictvím telefonu, e-mailu nebo pošty si vyžádejte formulář "Žádost o asistenčního psa". Tento formulář vyplníte, pošlete, my ho prohlédneme a zařadíme Vás na příslušnou čekací listinu.

3. Čekání

Pak nastane období čekání na základě pořadníku. Na žádost Vám rádi poskytneme informace o Vašem pořadí, ale dokud nedostanou pejska všichni, kteří se přihlásili před Vámi, nezbyde než čekat.

4. Vstupní formulář

Ve chvíli, kdy se v pořadí dostanete mezi prvních osm, dostanete pozvánku na pohovory a za úkol vyplnit další formulář. Říkáme mu "Vstupní formulář", je obsáhlý a díky němu se zběžně dozvíme, co nás bude pro výcvik čekat, jak rozsáhlé je Vaše postižení a jaký je Váš životní styl. Tento formulář se záměrně vyplňuje až v době, kdy už jste pokročili na čekací listině, aby informace byly aktuální.

5. Pohovor

Následně budete mít šanci probrat detaily s psychologem a sociálním pracovníkem, který Vás a Vaši rodinu připraví na to, co bude příchod asistenčního psa znamenat pro Váš život a co se tím změní pro Vaši rodinu.

Také si projdete fyzické hodnocení s naší fyzioterapeutkou, které určí, co zvládnete sami, k čemu bude jednodušší používat pomůcky a co naopak bude nejlepší pomocí od Vašeho budoucího psa.

Při tom všem se Vám také budou věnovat budoucí cvičitelé Vašeho psa, kteří se potřebují zorientovat ohledně míry Vašeho postižení, rodinného a pracovního života, Vašich zájmů a životního stylu, aby mohli psa co nejlépe připravit na život s Vámi.

Po pohovorech obdržíte poštou vyjádření. Pokud bude vše v pořádku a je rozhodnuto, že bude pes přidělen, vytipovává se podle výsledků pohovorů pes, který se k Vám nejlépe hodí schopnostmi, povahou a temperamentem.

6. Výcvik a první setkání

Jakmile bude pes vytipován, oznámí Vám to telefonicky Vaši cvičitelé. Najít pro Vás toho ideálního psa není vůbec samozřejmost, protože každý klient je jiný a také každý pes je jiný, takže je na cvičitelích, aby našli dvojici, které to bude co nejlépe klapat. Přibližně po třech měsících dostanete šanci na první setkání s svým budoucím psem. Pejsek bude poté již cvičen pouze na základě Vašich konkrétních potřeb a požadavků.

7. Secvičování

Pak přijde to nejnáročnější období pro Vás - secvičování. Bude na Vás, abyste si získali důvěru a autoritu svého nového pomocníka, abyste se naučili dávat mu povely a přijímat jeho pomoc. V neposlední řadě Vás (obvykle společně s rodinou) naučíme, jak o psa pečovat. Toto období trvá kolem 1-2 týdny mimo domov (obvykle v bezbariérovém domě Exodus, v Třemošné) a následně několik dní přímo u Vás doma. Před předáním budete ještě otestováni "v terénu", abychom si byli jisti, že Vás můžeme oba "vypustit ven".

8. Sžívání

Během několika následujících měsíců zůstanete v telefonickém a písemném kontaktu s cvičiteli, kteří Vám pomohou "dopilovat detaily" podle potřeby - začnete se s pejskem sžívat.

9. Promoce

Pak už jste definitivně týmem a je tedy co oslavovat - nastává veřejná oslava zvaná "promoce". Sejdou se tam členové Vaší rodiny, všichni, kteří pomohli Vašeho pejska vychovat a vycvičit, sponzoři a dost možná i nějaký ten novinář. Dostanete certifikát i nějakou tu fotku, kterou si doma můžete zarámovat. Taky se dobře najíte a dostanete velkou šanci poklábosit s ostatními klienty z "Vašeho ročníku".

10. Rekondice

Tím ovšem Vaše povinnosti nekončí. My chceme vědět, jak se Vám oběma daří a proto požadujeme, abyste nám pravidelně posílali písemné zprávy. Také si vyhrazujeme možnost Vás navštívit a přesvědčit se o tom, jak o pejska pečujete. Pravidelně pak pořádáme tzv. rekondice s pobytem v bezbariérovém zařízení. Chceme se ujistit, že pejsek nezapomněl povely a Vy jste nepolevili v jejich rozdávání. Opět dostanete možnost konzultace s fyzioterapeutem, psychologem, sociálním pracovníkem a veterinářem ... a samozřejmě se cvičiteli. Tyhle povinnosti jsou ale spíš radosti, protože touhle dobou už dávno patříte do naší velké tlapkácké rodiny!

ZDE si můžete přečíst dopis od klientky, která se s Vámi ráda podělila o své pocity a zkušenosti s Pomocnými tlapkami. Informace z první ruky jsou nejlepší.