Asistenční psi

Asistenční pes je buď souhrnný název pro psy pomáhající všem zdravotně potiženým nebo pro psy, jejichž úkolem je pomáhat tělesně postiženým (obvykle, ale ne výlučně, vozíčkářům). V tomto krátkém přehledu se Vám pokusíme trochu objasnit odbornou terminologii a historii. Na dalších stránkách této sekce se dozvíte, co všechno asistenční psi dovedou.

Trocha historie

Nejstarším a i u nás dlouho zavedeným je výcvik vodících psů pro nevidomé. S výcvikem psů pro tělesně postižené se začalo v 70. letech 20. století v USA a od té doby se velmi rozvinul. U nás se tento výcvik před rokem 2001 soustavně nedělal a Pomocné tlapky® si ho proto vytyčily jako hlavní cíl.

Oproti výcviku psů pro nevidomé, který hradí stát, jsou asistenční psi, jejichž výcvik je daleko náročnější a delší, financováni ze sponzorských darů a dotací. Vodící psi mají dosud také mnohem širší práva přístupu do veřejných budov, dopravních prostředků apod. To všechno jsou naše úkoly do budoucna.

Dělení asistenčních psů podle typu pomoci

Není to jen ve výcviku

Na první pohled nemusíte rozpoznat některé příjemné "vedlejší efekty", které pro postiženého člověka znamenají mnoho:

Výcvik "šitý na míru"

Čím více toho víme o postižených, tím je nám jasnější, že všechna ta dělení typů výcviku jsou otázkou teorie. V praxi se rozsah výcviku vždy řídí schopnostmi psa a potřebami postiženého. Při hledání vhodného týmu - klienta a psa - se proto přihlíží zejména na rozsah postižení klienta, jeho životní styl, záliby, potřeby a povahu, u psa pak na míru schopností, fyzickou zdatnost a povahové vlastnosti. Pomocné tlapky® tedy zajišťují "výcvik šitý na míru" - jak klienta, tak psa. Rozsah povelů, které naši psi zvládají plně odpovídá světovým normám a mnohé z nich převyšuje.

V angličtině se v poslední době ustálil nový termín pro asistenční psi a sice "service dog", doslovně tedy "služební pes". U nás jej nepoužíváme, protože už dávno označuje psy vojenské či policejní. A nejen to. Každý, kdo měl možnost se s našimi psi setkat, by Vám řekl, že Tlapkáčtí psi rozhodně neslouží - naši psi pomáhají, tedy asistují. Oni opravdu chápou, že pomáhají a kromě nacvičených povelů často sami přijdou na "zlepšováky" nebo nové možnosti, jak postiženému pomoci. Pomocné tlapky® jsou prostě asistenční.

Základní informace:

číslo účtu Číslo účtu
Kontakty Kontakty
Jak získat asistenčního psa? Jak získat psa?
Kalendář Kalendář akcí
Kronika Kronika
Fotoalba psů a akcí Fotoalba psů
a akcí
Aktuality Zprávy
a aktuality
Nově na webu Nově na webu
Zvlášt dekujeme:

Kooperativa pojišťovna a.s.

Plzeňská teplárenská a.s.

Happydog

STEM/MARK

Brik

(R) Všechna práva vyhrazena Pomocné tlapky o.p.s. Banner www.baron.cz, obchod pro pejsky a kocky, který sponzoruje Pomocné tlapky 1% ze veech nákupu Zpět nahoru na stránku
webmaster - kontaktni formular